20 listopada w naszej szkole odbyła się niecodzienna, bo żywa lekcja historii na temat: „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości ”. Rekonstruktorzy z Agencji Widowisk Historycznych „ARKONA” z Torunia zaprezentowali uczniom mundury wojskowe z czasów I wojny światowej – pruski i sowiecki, oraz mundury i uzbrojenie żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.  Uczniowie mieli okazję poznać wyposażenie żołnierzy z tego okresu, takie jak broń,  hełmy, buty, czy nieznane dotąd  uczniom żołnierskie onuce. W humorystycznym nastroju przeprowadzono pobór rekrutów do Legionów Polskich – zgłaszali się nie tylko chłopcy – chętne do wojska były także dziewczynki. Całość przedstawienia przeplatana była piękną narracją o utracie przez Polskę niepodległości, powstaniach narodowych w XIX wieku i bohaterskiej walce Polaków w czasie Wielkiej Wojny o odzyskanie wolności. Zaprezentowane zostały sylwetki ojców Niepodległej Polski – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Przedstawienie zakończył konkurs wiedzy historycznej, w którym nagrodami, za poprawne odpowiedzi, były – wybijane  w przenośnej mennicy, pamiątkowe monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali ten historyczny pokaz, żywo reagowali na pełne humoru opowiadanie narratora i tylko niektórym,  spośród wielu chętnych, udało się wziąć udział w konkursie, wykazać się wiedzą historyczną i zdobyć pamiątkową nagrodę. Ta rekonstrukcja nie tylko dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć, ale przede wszystkim była dla nich żywą lekcją patriotyzmu, dającą poczucie dumy z  bycia Polakiem i z narodowej historii.