„Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza (…).”

Rok 2024 ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Czesława Miłosza. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Miłosz w szkole”.
Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych
i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji. Te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego.

Na naszym szkolnym korytarzu wisi już gazetka przybliżająca postać noblisty
z koszykiem pełnym wierszy Czesława Miłosza. Można je czytać na miejscu lub zabrać ze sobą, bo są to “Wiersze na wynos”.