Doradztwo zawodowe


I. ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY

 1. ZAWODY
 1. BAROMETR ZAWODÓW 2020

Barometr określa zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. „Barometr” opiera się na opinii ekspertów, którzy dzielą zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe: https://barometrzawodow.pl/

3. „ZAWODY PRZYSZŁOŚCI”:

 1. ZAWODY ZAGROŻONE AUTOMATYZACJĄ
 • FILM – https://www.youtube.com/watch?v=LSPPQPryIAQ&t=585s (od 7:20 lub 8:49) – film znanego YouTubera SciFun, który zastanawia się nad tym, czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę
 • https://willrobotstakemyjob.com/ Strona internetowa www.willrobotstakemyjob.com pokazuje, jakie jest szacunkowe ryzyko automatyzacji dla ponad 700 zawodów. Serwis powstał na podstawie głośnego raportu z 2013 roku. Badacze wzięli pod uwagę cechy człowieka, które są trudne do zastąpienia przez roboty: zdolność do wykonywania precyzyjnych i mało powtarzalnych zadań, nieszablonowe myślenie, kreatywność, zdolności interpersonalne.
 • https://www.ted.com/talks/anthony_goldbloom_the_jobs_we_ll_lose_to_machines_and_the_ones_we_won_t – to wystąpienie prezesa firmy Kaggle, który opowiada o tym, jakie zawody prawdopodobnie zostaną zastąpione przez roboty w przyszłości, a którym to zupełnie nie grozi. (napisy w prawym dolnym rogu-> more languages->polski)
 1. PIERWSZA PRACA

ARTYKUŁ : Praca dla nieletnich – 15 pomysłów, jak pracować w wieku 13-17 lat https://interviewme.pl/blog/praca-dla-nieletnich (najpopularniejsze zajęcia, zasady zatrudniania nieletnich, czas pracy, zarobki)

II. ŚWIAT EDUKACJI

 1. SYSTEM EDUKACJI W POLSCE

INFORMATORY SZKOLNE:

 1. Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej

2. Szkoła Branżowa I stopnia w Rabce – Zdroju

III. POZNAJĘ SIEBIE (PSYCHOZABAWY)

IV. PLANUJĘ SWOJĄ ŚCIEŻKĘ

 1. Artykuł: https://dokariery.pl/-/jaka-szkole-srednia-wybrac-i-jak-zrobic-to-madrze-
 2. Ćwiczenie „Trzy perspektywy” 

3. Ćwiczenie „Koło wyboru szkoły”