29 września uczniowie klas ósmych odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady. Wycieczka miała charakter wyjazdowej lekcji historii, aby uczniowie mogli lepiej poznać i zrozumieć tragizm i okrucieństwo II wojny światowej.  Życiorysy poznanych więźniów obozu, takich jak  św. o. Maksymilian Maria Kolbe, św. s. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein, Stanisława Leszczyńska, czy Witold Pilecki uświadomiły młodzieży, czym było  poświęcenie i prawdziwy heroizm w nieludzkich czasach okupacji i Holocaustu. Pobyt w Auschwitz-Birkenau dał uczniom możliwość właściwego odczytania i dogłębnego zrozumienia słów z płyty pamięci przy Pomniku Ofiar w Birkenau:

Niechaj na wieki  będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce,

w którym hitlerowcy  wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci,

głównie Żydów, z różnych krajów Europy”.

Auschwitz-Birkenau 1940-1945