Akademia Święta Niepodległości


Punktem kulminacyjnym szkolnych obchodów Święta Niepodległości była uroczysta akademia w dniu 09.11.18., przygotowana przez uczniów klas Va i Vb pod kierunkiem pani Doroty Rabskiej. Symboliczna scenografia – dąb z orlim gniazdem i spadające z niego biało-czerwone liście, nawiązywała do początków państwa polskiego i do owego listopada 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Prezentacja multimedialna przypomniała uczniom o okolicznościach utraty niepodległości oraz o zrywach narodowo-wyzwoleńczych Polaków w XIX wieku. Podczas akademii wystąpiły dzieci przedszkolne z grupy zerówkowej, które przebrane w stroje regionalne, deklamowały wiersze i odśpiewały pieśń „Marsz Polonia”. Do występu przygotowane zostały przez panią Monikę Świder.
Wiersze i piosenki oraz zaprezentowanie sylwetek Ojców Niepodległości, a następnie pojawienie się na scenie ucznia przebranego za Józefa Piłsudskiego wzbudziło ogólny entuzjazm zebranych. W atmosferze radości uczniowie i nauczyciele włączyli się we wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich takich jak: „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Hej, hej ułani” i innych.
Za pomoc przygotowaniach do szkolnych niepodległościowych uroczystości szczególne podziękowania należą się paniom Małgorzacie Bali i Agnieszce Hajdyle.