WRZESIEŃ 1939 – PAMIĘTAMY

17 września odbyła się w naszym mieście uroczystość upamiętniająca ofiary II wojny światowej w 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. Delegacje z rabczańskich i gminnych szkół oddały hołd „Tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, którzy nie doczekali uznania za swoją walkę, którzy przeżyli koszmar okupacji”.

Uczniowie klas Va, Vb i klasy VIII, jako przedstawiciele całej społeczności uczniowskiej, reprezentowali naszą szkołę na tej uroczystości. Uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji ofiar II wojny światowej w kościele św. Marii Magdaleny i wysłuchali wykładu dr Dawida Golika z Oddziału Krakowskiego IPN.  Następnie, na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana, wzięli udział w odsłonięciu  i poświęceniu pomnika na grobie żołnierzy – Obrońcom Ojczyzny w 100 – lecie Odzyskania Niepodległości.  Nasz udział w uroczystościach zakończył udział  w apelu poległych na rabczańskim deptaku oraz  wysłuchanie wystąpienia pani poseł Anny Paluch i pani burmistrz Ewy Przybyło. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikami męczeństwa, uczniowie, pod opieką swoich wychowawców, wrócili do szkoły.

Dorota Rabska